خانه » مجله ساوانا تراول » دیدنی ها و خواندنی ها » جاذبه های خارجی

کشور آلمان

کشور آلمان

کشور آلمان واقع در قاره اروپاست و نام رسمی آن جمهوری فدرال آلمان می‌باشد. پایتخت این کشور قبلا شهر بن بوده است و هم اکنون برلین می‌باشد. برلین بزرگترین شهر آلمان می‌باشد و با ۳ میلیون و نیم شهروند ساکن در برلین، این شهر پر جمعیت ترین شهر آلمان نیز می‌باشد.

زبان رسمی این کشور زبان آلمانی است که شاخه ای از زبان های هندو-اروپایی است و به جز آلمان؛ در اتریش، سوئیس، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، بخشهایی از بلژیک، و جنوب دانمارک هم صحبت می‌شود.آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می‌شود.


13:49, 1398/12/08, کد: 696

کشور آلمان

 

کشور آلمان واقع در قاره اروپاست و نام رسمی آن جمهوری فدرال آلمان می‌باشد. پایتخت این کشور قبلا شهر بن بوده است و هم اکنون برلین می‌باشد. برلین بزرگترین شهر آلمان می‌باشد و با ۳ میلیون و نیم شهروند ساکن در برلین، این شهر پر جمعیت ترین شهر آلمان نیز می‌باشد.

زبان رسمی این کشور زبان آلمانی است که شاخه ای از زبان های هندو-اروپایی است و به جز آلمان؛ در اتریش، سوئیس، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، بخشهایی از بلژیک، و جنوب دانمارک هم صحبت می‌شود. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می‌شود.

 

 

موقعیت جغرافیایی آلمان

 

کشور آلمان با ده کشور مرز مشترک دارد. به طوری که همسایه های غربی آلمان، فرانسه، هلند، لوکزامبورگ و بلژیک هستند و از جنوب با اتریش و سوئیس همسایه است و همسایه های شرقی آلمان نیز لهستان و جمهوری چک هستند. دانمارک، دریای بالتیک و دریای شمال هم در شمال آلمان قرار دارند.

 

 

آلمان از دیدگاه تاریخی و فرهنگی

 

کشور آلمان در طول تاریخ به سه معنا به کار می رفته است.ابتدا به تمام نواحی و سرزمین‌هایی که در اروپای مرکزی خود را آلمان می‌نامیدند، به ایالت متحد آلمان که در سال 1871 تاسیس شد و تا 1945 پابرجا بود، و معنای سوم آن آلمان متحد بود که از تاریخ تاسیس جمهوری دموکرات آلمان (آلمان شرقی) و جمهوری فدرال آلمان (آلمان غربی) به این کشورها اطلاق می‌شد.

بخش‌های مرکز و شمال اروپا در دوران باستان توسط قبایلی به نام ژرمن ها اشغال شدند.ژرمن‌ها منطقه گل (منطقه‌ای در غرب اروپا) که متعلق به ژولیوس سزار و امپراطوری روم بود را تصرف می‌کنند و این موضوع سرآغاز جنگ ژرمن‌ها و رومی‌ها می‌شود. در ابتدا نیروهای رومی پیروز می‌شوند اما نسبت به تصرف آن منطقه اقدام نمی‌کنند و مرز رودخانه راین را مرز ایده‌آل بین امپراطوری روم و ژرمن‌ها می‌دانند. جنگ‌های خونین بسیاری بین این دو سرزمین رخ می‌دهد که سرانجام ژرمن‌ها می‌توانند به روم شرقی حمله کنند و آن را از بین ببرند.

دوران قرون وسطی در آلمان به شدت تحت تاثیر کشمکش بین امپراتوری آلمان و کلیسای کاتولیک بود و به همین دلیل قلمروی جغرافیایی این کشور در طول قرن ها همیشه در حال تغییر بود. موقعیت مرکزی آلمان در اروپا باعث می شد که این کشور در زمینه تجارت بین المللی و صنعت فعال باشد و به همین خاطر در طول قرن های ۱۴ و ۱۵ رونق زیادی داشت. تا اینکه در سال ۱۶۱۸ جنگ ۳۰ ساله شروع شد و در پایان این جنگ در سال ۱۶۴۸ بخش های زیادی از آلمان نابود شد. از نظر سیاسی کشور نسبت به قبل اتحاد خودش را از دست داد و دوران طولانی رکود اقتصادی شروع شد.

در پایان جنگ جهانی اول آلمان با شکستی ویران کننده روبرو شد. و در همان زمان بود که آدولف هیتلر به عنوان صدر اعظم این کشور منصوب شد. سیاست خارجی کشورگشاهی و خودخواهی هیتلر و زیردستانش منجر به جنگ جهانی دوم و هولوکاست شد  جنگی که با تسلیم بی قید و شرط آلمان به پایان رسید.

 

 

بعد از پایان جنگ جهانی دوم متفقین آلمان را به چند قسمت تقسیم می‌کنند. شوروی پایتخت و بخش شرقی آلمان را اشغال می‌کند. آمریکا، انگلیس و فرانسه بخش‌های غربی آلمان را تحت سلطه می‌گیرند. در سال 1949، بین بلوک شرق و غرب جنگ سرد در می‌گیرد و جمهوری آلمان شرقی و آلمان غربی تاسیس می‌شوند. ابتدا برلین تماما به دست شوروی افتاده بود، اما به دلیل اهمیت زیاد برلین قرار شد با وجود اینکه این شهر در آلمان شرقی قرار داشت میان متفقین تقسیم شود.

برلین به دو قسمت تقسیم می‌شود، بخش شرقی برلین پایتخت آلمان شرقی می‌شود و تحت کنترل روس‌ها باقی می‌ماند و بخش غربی برلین مانند منطقه‌ای مستقل در شرق به آلمان غربی تعلق گرفت و مشترکا توسط دولت‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه اداره می‌شود. آلمان غربی به سرعت شروع به پیشرفت و صنعتی شدن می‌کند. به منظور جلوگیری از فرار آلمانی‌های شرقی به آلمان غربی دیوار برلین ساخته می‌شود. این دیوار اصلی‌ترین نماد جنگ سرد می‌شود و لقب پرده آهنین به آن داده می‌شود. با وجود بسته بودن مرز بین آلمان غربی و شرقی همچنان شهروندان برلین می‌توانستند بین دو آلمان رفت و آمد کنند.

وقتی حکومت شوروی سرنگون می‌شود، رهبر آلمان شرقی اریش هونکر، استعفا می‌دهد و اگون کرنتس دبیر کل کمیته مرکزی حزب اتحاد سوسیالیستی آلمان جایگزین او می‌شود. او مرزها را باز و دیوار برلین را تخریب می‌کند. این موضوع نقطه عطفی در تاریخ آلمان و پایان‌دهنده جنگ سرد است. هلموت کوهل صدراعظم آلمان غربی نیز با اتحاد دو آلمان موافقت می‌کند. در سال 1990 جمهوری فدرال آلمان به طور رسمی تشکیل می‌شود.اصلی‌ترین دغدغه آلمان در دوره مدرن پیشرقت اقتصادی بوده است. امروزه آلمان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای اتحادیه اروپا و جهان است.کسانی مثل اینشتین، بتهوون و یوهان باخ هویتی از فرهنگ سنتی این کشور هستند.آلمانی ها بسیار علاقمند به هنرو مسابقات، کنسرت ها و رقابت ها هستند.

 

 

آب و هوای کشور آلمان

 

کشور آلمان همچون کشور ایران دارای چهار فصل می باشد به طور کلی آب و هوای آلمان در تابستان ها گرم و زمستان ها نسبتا سرد است اما دوره یخبندان و سرمای طولانی ندارد.بارش باران یک موهبت برزرگ برای متعادل کردن آب و هوا در این کشور است، البته در ماه های تابستانی میزان بارش باران زیادتر است که معمولا این بارش ها غیرقابل پیش بینی هستند.

 

 

جاذبه های گردشگری کشور آلمان

 

 

  • جنگل سیاه: اگر به المان سفر کردید تماشای این جنگل خارق العاده را از دست ندهید. دلیل نام گذاری این جنگل با نام جنگل سیاه منظره و چشم انداز سیاه در جنگل های آن است این جنگل دارای چشمه های آبگرم زیبا و استراحتگاه های زیادی است.
  • کلیسای جامع کلن: این کلیسا بلندترین سازه کشور آلمان محسوب می شود. در این کلیسا مقبره سه پادشاه مقدس نیز قرار دارد. تماشای این مکان محبوب را به شما پیشنهاد میکنیم.

 

 

  • دروازه براندنبورگ: یکی از مشهورترین دیدنی های کشور آلمان این دروازه است در هر طرف این دروازه 6 ستون عظیم قرار دارد که 5 ورودی مجزا دارد که ورودی وسط آن فقط برای عبور کالسکه مورد استفاده قرار می گیرد.
  • اروپا پارک المان: این پارک یکی از بزرگترین شهربازی های آلمان و اروپا است که طرفداران بسیار زیادی دارد وسایل بازی هیجان انگیز و پارک های زیبا نمایش تئاتر برای کودکان بخشی از سرگرمی های این پارک است.
  • قلعه نیوشوانشتاین: این قلعه در یک تپه ناهموار قرار دارد که یکی از بهترین مناطق آلمان برای عکاسی و بازدید است این قلعه برای علاقه مندان به تاریخ و بناهای تاریخی بسیار خاطره انگیز و شیرین است.
  • باغ وحش هاگن بک: این باغ وحش علاوه بر جاذبه های کلاسیک خانه ی حیوانات خانگی و اهلی نیز هست و امکاناتی چون زمین بازی کودکان و باغی ژاپنی برای بزرگسالان دارد.

 

 

(این مطلب توسط واحد تولید محتوای ساوان تریپ تهیه شده است.)انگشتتان را بر روی دکمه زیر نگه دارید تا گزینه کپی نمایش داده شود. با این کار به راحتی می‌توان در گروه‌های وایبری، واتساپی و... این مطلب را ارسال نمود.

کپی لینک مطلب
به اشتراک بگذارید:

کلید واژه‌های مرتبط

نکاتی ضروری در انتشار نظرات مخاطبان
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • «ساوانا تراول» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • «ساوانا تراول» از انتشار نظراتی که حاوی کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و موارد مغایر با قوانین کشور باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأیید «واحد تحریریه ساوانا تراول» منتشر می‌شود.

فرم ارسال نظرات
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
کد:
پیام شما:

 

طراحی : همورا
Savanah Google+
سفر باعث می شود تا دریابی چقدر در جهان ناچیز هستی و چه جای کوچکی را در جهان اشغال کرده ای. گوستاو فلوبر
Copyright © 2020 Savanah. All rights reserved.