خانه » مجله ساوانا تراول » دیدنی ها و خواندنی ها

کشور ازبکستان

کشور ازبکستان

نام کشور ازبکستان برای ما ایرانی ها نامی است که در سال های اخیر به شکل روزافزونی آشنا به نظر می آید. اما در صورتی که ده سال قبل این نام را می شنیدیم، شاید تنها در پایتخت این کشور با آن آشنایی داشتیم؛ آن هم برای حل کردن ستون یا سطری از جدول روزنامه!

شاید برای شما تعجب آور باشد اما ازبکستان با وجود قرارگیری در این ناحیه از آسیای میانه، دارای منابع سرشار نفت و گاز طبیعی است. رتبه 17 در تولید گاز طبیعی و رتبه 52 در تولید نفت خام، نشان از منابع انرژی غنی ازبکستان دارد.


10:24, 1398/11/21, کد: 673

کشور ازبکستان

نام کشور ازبکستان برای ما ایرانی ها نامی است که در سال های اخیر به شکل روزافزونی آشنا به نظر می آید. اما در صورتی که ده سال قبل این نام را می شنیدیم، شاید تنها در پایتخت این کشور با آن آشنایی داشتیم؛ آن هم برای حل کردن ستون یا سطری از جدول روزنامه!

اما در سال های اخیر و به لطف ورزش، کشور ازبکستان توانسته است نام خود را بیشتر به گوش آسیایی ها و سایر کشورهای دنیا برساند. اگر پیگیر مسابقات ورزشی آسیایی یا المپیک باشید، متوجه می شوید، ازبکستان کشوری است که در ورزش هایی مانند بوکس، قایقرانی، کشتی و حتی فوتبال حرف هایی برای گفتن دارد.

این کشور از نظر ساختار سیاسی و اقتصادی دارای شرایطی مشابه کشور ما ایران است. در ازبکستان قدرت اجرایی به صورت کامل در دستان دولت است. کابینه توسط نخست وزیر اداره می شود اما این فعالیت ها تحت نظر رئیس جمهور انجام می شود.

از نظر اقتصادی نیز، ازبکستان دارای اقتصادی وابسته به بخش دولتی است. البته خصوصی سازی نیز در این کشور در دستور کار قرار گرفته است. اما نمی توان گفت که اقتصاد این کشور خصوصی است. زیرا بخش اعظم اقتصادی ازبکستان وابسته به دولت است.

شاید برای شما تعجب آور باشد اما ازبکستان با وجود قرارگیری در این ناحیه از آسیای میانه، دارای منابع سرشار نفت و گاز طبیعی است. رتبه 17 در تولید گاز طبیعی و رتبه 52 در تولید نفت خام، نشان از منابع انرژی غنی ازبکستان دارد.

روابط این کشور با کشورهای روسیه در زمینه های اقتصادی، سیاسی، نظامی و... به دلیل بسته شدن پیمان های مشترک، بسیار جدی و محکم است. همچنین این کشور روابط نزدیک و تنگاتنگی با کشورهای همسایه خود از جمله قرقیزستان و قزاقستان دارد.

 

 

ازبکستان در کجای نقشه جهان قرار دارد؟ جغرافیای طبیعی این کشور چگونه است؟

از نظر استراتژیک، موقعیت جغرافیایی که این کشور در منطقه آسیای میانه دارد، فوق العاده ایده آل است. ازبکستان به نوعی یکی از شاهراه های اصلی منطقه آسیای میانه محسوب می شود. این کشور در شمال افغانستان و در همسایگی این کشور و ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و قزقیزستان قرار دارد. به همین دلیل است که این کشورهای برنامه هایی برای ایجاد یک پیمان تجاری بزرگ با همسایه های خود و همچنین روسیه و چین را دنبال می کند.

در جغرافیای طبیعی این کشور در این ناحیه، شما می توانید از کویر رمل و شن تا کوهستان و دریا را مشاهده کنید. به همین دلیل است که این کشور یک مقصد بسیار جذاب برای گردشگران در تمامی فصول سال است. کویر شنی با رمل های همواره در حال حرکت، کوهستان های زیبا در مرز ترکمنستان و دریای آرال در غرب این کشور از جمله جاذبه های طبیعی ازبکستان هستند که چشم انداز ویژه ای را برای آینده گردشگری این کشور تنظیم می کنند.

اقلیم و آب و هوای ازبکستان چگونه است؟

به طور کلی می توان گفت که ازبکستان دارای اقلیمی نیمه خشک با تابستان های گرم و طولانی، زمستان معتدل و سرزمین های سرسبز با اقلیم نیمه خشک در شرق خود است. البته با توجه به قرارگیری این کشور در آسیای میانه، چنین اقلیم و آب و هوایی کاملا قابل انتظار و مطابق اقلیم غالب منطقه است.

تاریخ، فرهنگ و هنر ازبکستان

  • تحولات مهم تاریخی در ازبکستان پس از سال 1865 اتفاق می افتد که روسیه کنترل تاشکند پایتخت این کشور را در دست گرفت. روس ها پس از کنترل این شهر، مناطق زیادی از آسیای میانه را نیز ضمیمه آن کردند و نام این منطقه را به مرکزیت تاشکند، ترکستان گذاشتند. این تحولات تا سال 1876 ادامه یافت.

پس از انقلاب بلشویک ها و تاسیس اتحاد جماهیر شوروی در روسیه، ازبکستان در معرض تحولات عمیق و گسترده قرار می گیرد. در حد فاصل سال های 1921 تا 1924، آرایش جدید کشورهای منطقه شکل می گیرد و این امر منجر به تشکیل ازبکستان و سایر کشورهای منطقه می شود. پس از آن این کشور با مشکلاتی نظیر خشک شدن دریای آرال بر اثر طرح های آبیاری مزارع تولید پنبه برای افزایش محصول دست و پنجه نرم می کند.

در سال های اخیر نیز مهم ترین تحول در این کشور، واگذاری و فروش بسیاری از فرصت ها و واحدهای دولتی به بخش خصوصی بوده است.

  • فرهنگ مردم ازبکستان، نتیجه و عصاره بیش از 1000 سال تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در این منطقه بوده است. در فرهنگ کنونی مردم این کشور می توان گفت که ایرانیان باستان، اعراب، یونانی ها، چینی ها و روس ها همگی تاثیر داشته اند. فرهنگ ازبک ها بسیار غنی، پویا و زیبا است. ازبکستان هم مانند ایران دارای لهجه ها، آداب و رسومات گوناگون و متعددی است که نشان از غنی بودن فرهنگ این کشور دارد.

شما در صورتی که در یک سفر از غرب به شرق یا شمال و جنوب این کشور بروید، متوجه تفاوت ها در آداب، لهجه و حتی شکل لباس پوشیدن و معاشرت مردم خواهید شد. در زمینه رقص، موسیقی، نقاشی و هنرهای تجسمی و پوشاک؛ ازبکستان بسیار غنی و متنوع است.

البته جالب است بدانید که هر ساله در این کشور جشنواره هایی به صورت گسترده برگزار می شود که در آن ها شما می توانید قالب های فرهنگی جذاب و متنوعی را از سراسر نقاط این کشور در زمینه غذا، لباس، رقص های ازبک و موسیقی مشاهده کنید.

  • در هنر نیز این کشور دارای پیشینه بسیار قدرتمند و درخشانی در نقاشی به خصوص در مینیاتور است. هنرمندانی مانند کاملی الدین بهزود و احمد دونیش در قرون 16 تا 19 میلادی، توانسته اند این هنر را در ازبکستان به کمال برسانند. در قرن بیستم و در اثر حضور افراد صاحب سبک روس مانند ایگور ساویتسکی، تحولات بزرگی در سبک نقاشی ازبکستان رخ داد.

ساویتسکی یک مجموعه بسیار زیبا و منحصر به فرد نقاشی را در نوکوس به نمایش گذاشت. امروزه این مجموعه به عنوان یک موزه، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در ازبکستان است. در قرن اخیر نیز هنر نقاشی در این کشور به صورت گسترده ای به سبک جهانی پیوست اما تمام ریشه های خود را همچنان حفظ کرده است.

 

 

جاذبه های گردشگری و توریستی ازبکستان

در صورتی که شما یک توریست و گردشگر علاقه مند به فرهنگ و هنر محلی باشید، ازبکستان یک گزینه بسیار ایده آل برای شما است. این کشور دارای ارگ ها، قلعه ها، مدرسه ها، موزه، مسجد و بسیاری از بناهای قدیمی با معماری اسلامی و... است. همچنین رویدادهایی مانند بازارهای خاص در این کشور همواره وجود دارد که برای شما بسیار جالب خواهد بود.

از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور می توان به مرکز تجاری تاریخی رجیستا، مقبره گور امیر، شاه زنده، ارگ بخارا، موزه ساویتسکی، مسجد بی بی خانم، بازار کومتپا، کاخ توش هولی و موزه تاریخ مردم ازبکستان اشاره کرد که هر کدام جاذبه های زیادی برای نمایش به گردشگران دارد. با ساوان تریپ در سفر به ازبکستان همراه باشید.

 

 

 (این مطلب توسط واحد تولید محتوای ساوان تریپ تهیه شده است.)انگشتتان را بر روی دکمه زیر نگه دارید تا گزینه کپی نمایش داده شود. با این کار به راحتی می‌توان در گروه‌های وایبری، واتساپی و... این مطلب را ارسال نمود.

کپی لینک مطلب
به اشتراک بگذارید:

کلید واژه‌های مرتبط

نکاتی ضروری در انتشار نظرات مخاطبان
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • «ساوانا تراول» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • «ساوانا تراول» از انتشار نظراتی که حاوی کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و موارد مغایر با قوانین کشور باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأیید «واحد تحریریه ساوانا تراول» منتشر می‌شود.

فرم ارسال نظرات
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
کد:
پیام شما:

 

طراحی : همورا
Savanah Google+
سفر باعث می شود تا دریابی چقدر در جهان ناچیز هستی و چه جای کوچکی را در جهان اشغال کرده ای. گوستاو فلوبر
Copyright © 2020 Savanah. All rights reserved.