خانه » مجله ساوانا تراول » دیدنی ها و خواندنی ها » جاذبه های داخلی

جاذبه های ایلام

15
22:00, 1397/09/26, کد: 520

ایلام کم‌جمعیت‌ترین استان ایران است که در غرب کشورمان واقع‌شده است. این استان زیبا در میان عموم مردم تقریباً ناشناخته است؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب و ادامه مطالب تورهای ایرانگردی به ایلام و معرفی بخشی از جاذبه‌هایی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید، بپردازیم. 

غار زینه گان

غار زینه گان یکی از منحصربه‌فردترین پدیده‌های زمین‌شناسی است که در 52 کیلومتری شهر ایلام و در نزدیکی شهر صالح‌آباد واقع‌شده است و حتماً باید در سفر به ایلام از آن دیدن کرد بخصوص برای کسانی که ایرانگردی جدی انجام می دهند.

جالب است بدانید درون غار زینه گان آب وجود دارد و به همین دلیل طبیعت چشم‌نوازی انتظار شمارا می‌کشد. این اتفاق دمای هوای غار زینه گان را به‌شدت مطلوب کرده است، به‌گونه‌ای که در تابستان‌ها دمای هوای داخل و بیرون غار 20 تا 30 درجه باهم متفاوت کرده است؛ بنابراین اگر دوست دارید به این غار بهشت مانند سری بزنید، در سفر به ایلام راهی شهر صالح‌آباد شوید.

رود سیمره

رود سیمره از سرشاخه‌های مهم رود کرخه است. این رود زیبا و پر آب در غرب ایران و در استان ایلام واقع‌شده است. جالب است بدانید پس از گذشتن از دره شهر با رودخانه‌ی کشکان متحد شده و رود کرخه را به وجود می‌آورد.

به علت اهمیت بالای رود سیمره و طبیعت زیبای آن پیشنهاد می‌کنیم سر زدن به آن را در برنامه‌ی سفر به ایلام قرار دهید.

تنگه رازیانه

تنگه رازیانه از عجیب‌ترین پدیده‌های زمین‌شناسی است که در استان ایلام و در روستای چنار باشی، در نزدیکی دره شهر واقع‌شده است. در تور ایلام حتما به این منطقه سر بزنید. جالب است بدانید تنگه رازیانه در سال 1388 ثبت ملی شده است.

علت به وجود آمدن تنگه رازیانه زمین‌لرزه و فرسایش‌های آبی و بادی است. درون تنگه‌ی رازیانه آب کم‌عمقی در جریان است که چشم‌انداز زیبا و ویژه‌ای به آن بخشیده است. به یاد داشته باشید که تنها با استفاده از وسایل سنگ‌نوردی می‌توانید به داخل تنگه رازیانه دسترسی پیدا کنید، در غیر اینصورت تنها می‌توانید بر روی دیواره‌های تنگه قدم بزنید و محو زیبایی‌هایی که در سفر به ایلام نصیبتان شده است، بشوید.

 شهر باستانی سیمره

شهر باستانی سیمره به‌عنوان بزرگ‌ترین ژئوپارک جهان در غرب دره شهر واقع‌شده است و توریست‌های بسیاری را در سفر به ایلام به خود جذب می‌کند.

گفته می‌شود شهر باستانی سیمره از نخستین شهرهای تمدن عیلامی‌ها یا ایلامی‌ها بوده است و نام اصلی آن ماداکتو بوده است که البته هنوز در این مورد نیز اختلافات تاریخی بین باستان شناسان وجود دارد. در دوره‌ی هخامنشیان این شهر مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد تا این‌که در دوره‌ی ساسانیان دوباره به شکوه سابق خود برمی‌گردد و نام سیمره را بر آن می‌گذارند.

در حال حاضر بیش‌تر آثار باستانی موجود در این شهر مربوط به ساسانی‌ها است. همچنین جالب است بدانید شهر باستانی سیمره ازجمله اولین آثاری است که ثبت ملی شده.

آبشار ماهوته

آبشار ماهوته یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی است که در سفر به ایلام با آن روبه‌رو می‌شوید. این آبشار زیبا در 18 کیلومتری آبدانان و در روستای ماهوته واقع‌شده است.

آبشار ماهوته از رودخانه‌ی کوچکی که از دامنه‌ی دینار کوه سرچشمه می‌گیرد، بوجود آمده است؛ بنابراین اگر به دنبال لذت بردن از طبیعت چشم‌نواز ایلام هستید، پیشنهاد می‌کنیم در سفر به این شهر حتماً از روستای زیبای ماهوته و آبشار چشم‌نواز آن دیدن کنید.

تنگه بهرام چوبین

تنگه بهرام چوبین یکی از جاذبه‌های تاریخی ایلام است که در نزدیکی شهرستان‌های دره شهر و پل‌دختر واقع‌شده است. بنا بر اسناد تاریخی این تنگه به علت موقعیت استراتژیک، به‌عنوان پناهگاه بهرام چوبین یکی از ژنرال‌های دوره‌ی ساسانی در زمان شورش ساسانی‌ها انتخاب‌شده است و ازاین‌رو می‌توان بقایای قلعه‌ها و دژهای نظامی متعددی را در آن دید.

پس اگر به تاریخ ایران باستان علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم در تور ایلام حتماً سری هم به تنگه بهرام چوبین بزنید.

پل گاومیشان

پل گاومیشان در مرز میان شهرستان دره شهر و پل‌دختر قرار دارد و به همین دلیل از جاذبه‌های تاریخی هر دو استان ایلام و لرستان بسه‌حساب می‌آید.

این پل در دوره‌ی ساسانیان ساخته‌شده است و معماری منحصربه‌فرد آن‌ها را می‌توان در پل گاومیشان دید. جالب است بدانید طول پل گاومیشان 175 متر و عرض آن در حدود 8 متر است.

دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان

دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان ازجمله جاذبه‌های طبیعی است که در سفر به ایلام حتماً باید از آن دیدن کرد. این دریاچه در روستای آبدانان از توابع ایلام واقع‌شده است و آب آن از رودخانه‌ی سیاه گاو که از کبیر کوه سرچشمه می‌گیرد، تأمین می‌شود.

جالب است بدانید این دو دریاچه توسط یک کانال 8 متری به یکدیگر متصل می‌شود و علت نام‌گذاری آن شکل هلالی آن است که شباهت زیادی به شاخ گاو دارد. درنهایت ازآنجایی‌که آب دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان از رود تأمین می‌شود، کاملاً زلال و قابل شرب است.

قله کانی صیفی بام استان ایلام 

کبیر کوه به نام های کَوَر یا کَوِر معروف می باشد که بلندترین نقطه این رشته کوه طولانی کان صیفی با ارتفاع ۲۸۱۰ متر که دربین مردم به ۳۰۰۰ متر معروف است  می باشد
 کبیر کوه که مهمترین  وبلندتری کوه استان است  در منطقه کوهستانی زاگرس شمالی قرار دارد و از جنوب شرق ایلام تا نزدیک اندیمشک وتاحدود رودخانه کرخه به صورت ممتد و همراه با دیواره‌های بلند کشیده شده‌است
 از شهرهای دور و بر این کوه بگوییم:شهرستانهای مهران وملکشاهی ودهلران وآبدانان در غرب این کوه بلند و شهرستان های بدره و دره شهر در شرق وشهرستانهای ایلام وشیروان وایوان وچرداول در شمال شرقی آن واقع شده اند
قله کان صیفی از شمال به روستای چنار باشی وروستای گنجه شهرستا ن ایلام و از جنوب به روستای چشمه پهن شهرستان ملکشاهیهم جوار است. این قله بلندترین نقطه از خط الراس طولانی کبیرکوه است طول این رشته حدود ۱۸۵ کیلومتر و عرض آن بین ۴۰ تا ۹۰کیلومتر می‌باشد که مساحتی معادل ۱۰۰۰۰ کیلومتر مربع را تحت پوشش دارد. 
 قله کان صیفی از  دو جبهه شمالی و جنوبی پیمایش می‌شود. این روزها بسیاری از دوستداران شرکت در پروژه سیمرغ کوههای ایران به بام استان ایلام راهی می شوند.
راهنمایان کوهنوردی ورزیده تورطبیعت گردی ساوانا تراول شما را با دانستنی های تاریخی،فرهنگی،اجتماعی،طبیعی،زمین شناسی جای جای سفر آشنا خواهند کرد.
ویژگی تورهای طبیعت گردی ساواناتراول برگزاری بازی ها و رویدادهای ورزشی هیجان انگیز و شاد ورزشی در پیمایش قله کانی صیفی می باشد.
 

 «یادمان باشد در بوم گردی هیچ چیز بر جای نگذاریم و جز عکس و خاطره خوش و سوغات از مردم محلی، از سفر چیزی به یادگار برنداریم»

(این مطلب در ساوانا تراول و توسط واحد تولید محتوا نوشته شده است)


پایان پیام
انگشتتان را بر روی دکمه زیر نگه دارید تا گزینه کپی نمایش داده شود. با این کار به راحتی می‌توان در گروه‌های وایبری، واتساپی و... این مطلب را ارسال نمود.

کپی لینک مطلب
به اشتراک بگذارید:
15
مطالب پیشنهادی

نکاتی ضروری در انتشار نظرات مخاطبان
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • «ساوانا تراول» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • «ساوانا تراول» از انتشار نظراتی که حاوی کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و موارد مغایر با قوانین کشور باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأیید «واحد تحریریه ساوانا تراول» منتشر می‌شود.

فرم ارسال نظرات
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
کد:
پیام شما:

 

طراحی : همورا
Savanah Google+
سفر باعث می شود تا دریابی چقدر در جهان ناچیز هستی و چه جای کوچکی را در جهان اشغال کرده ای. گوستاو فلوبر
Copyright © 2019 Savanah. All rights reserved.